Позиція Державної регуляторної служби України щодо заборони проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності у зв’язку із встановленням карантину, направленого на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)

16.06.2020

17.03.2020 року в України на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), введено заборону проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Слід зазначити, що ця заборона була введена двома законами, прийнятими Верховною Радою України в один день, але, виходячи зі змісту норм, якими ця заборона передбачувалась, термін її дії припинявся у кожному законі по-різному. Мова йде про Закони України від 17.03.2020 № 530 та № 533.

Так, за положеннями Закону № 530 зняття заборони на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності має відбутися на підставі рішення Кабінету Міністрів України про відміну карантину, а за Законом № 533 – у конкретну дату – 30.06.2020.Проте, 29.05.2020 набрала чинності нова редакція Закону № 533, якою було встановлено, що заборона діятиме по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), але не раніше 30 червня 2020 року.

Отже, за нової редакції згаданого Закону № 533 зняття заборони на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, як і у Законі № 530, також пов’язується із виданням Кабінетом Міністрів України рішення про відміну карантину.

Із застосуванням такого регулювання можливість неоднозначного (множинного) трактування повноважень органу державного нагляду (контролю), пов’язаних із датою зняття заборони на проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю), яка існувала раніше за попередньої редакції Закону № 533, не було усунуто.

Згідно з положенням частини сьомої статті 4 Закону про нагляд (контроль), якщо норми різних законів допускають неоднозначне (множинне) трактування повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб’єкта господарювання (принцип презумпції правомірності діяльності суб’єкта господарювання).

Оскільки є очевидним те, що в інтересах суб’єкта господарювання є залишення дії заборони на проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) на якомога довший період, вважаємо, що дата зняття заборони на проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) має визначатися тим документом, який скасує заборону пізніше.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392 дія карантину подовжена до 22.06.2020.

Згідно з положеннями Закону № 533, дата, з якої знімається заборона на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, припадає на 01.07.2020, а згідно з положеннями Закону № 530 – на 23.06.2020.

Оскільки дата скасування заборони, встановленої Законом № 533, припадає на дату, пізнішу від дати, встановленої Законом № 530, Державна регуляторна служба України вважає, що заборона на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності знімається з 01.07.2020.

Проте, якщо Кабінетом Міністрів України буде прийняте рішення про продовження карантину, то дата зняття заборони припадатиме на перше число місяця, наступного за місяцем, у якому дія карантину була припинена.