У ДРС учасники ринку пасажирських автомобільних перевезень та представники міністерства разом працюватимуть над фіналізацією реформи

03.02.2017

13 лютого у ДРС відбулося громадське обговорення проектів Постанов КМУ «Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» та «Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування». Модератором заходу виступила Голова ДРС Ксенія Ляпіна.

Фотоальбом

dscn3307Обговорювали проекти постанов КМУ, розробником яких є Мінінфраструктури. На думку розробника, нова редакція Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів має спростити доступ до ринку регулярних пасажирських перевезень, зменшити кількість документів, які подаються перевізником-претендентом до участі в конкурсі, виключити корупційні чинники. А нові Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту направлені на приведення законодавства України у відповідність до стандартів ЄС, а також лібералізацію та дерегуляцію ринку пасажирських автомобільних перевезень, а саме: спрощення процедури внесення змін до маршруту, процедури відкриття та закриття автостанцій. Також з правил запропонували виключити норми щодо градації автостанцій за класами, усунути нормативне регулювання розміру автостанційного збору, чітко сформулювати прості вимоги до автостанцій.

5На думку фахівців ДРС, така реформа ринку пасажирських автомобільних перевезень має ряд ризиків. Адже Мінінфраструктури намагається реформувати ринок шляхом внесення змін до підзаконних актів при цьому не змінюючи основні норми профільного законодавчого акту –  Закону України «Про автомобільний транспорт», що може призвести до їх оскарження.

У запропонованих змінах до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, спірним питанням є застосування чи відміна бальної системи оцінювання. Частина перевізників вважають, що відміна бальної системи дуже негативно вплине на ринок, бо саме запровадження даної системи зменшило корупційну складову та внесла об’єктивність та прозорість під час відбору перевізників. Для спрощення допуску перевізників до ринку перевезень необхідно лише переглянути систему оцінювання та надати більше  балів за наявність нових автобусів та внести деякі зміни до процедури відкриття маршрутів. Основна ідея, яку хочуть запровадити розробники проекту Порядку – це створення двох варіантів організації перевезень – «комерційні перевезення» та «громадські пасажирські перевезення». Слід зазначити, що в діючих законодавчих актах України  відсутні поняття «громадських пасажирських перевезень» та «комерційних перевезень». У випадку запровадження даних видів організації перевезень на практиці, дані норми у правовому полі не запрацюють, а тому у даних змін відсутній принцип ефективності державної регуляторної політики. У ст. 35 Закону України «Про автомобільний транспорт» регламентовані всі види послуг пасажирського автомобільного транспорту, серед них відсутні такі види організації перевезень як «комерційні перевезення» та «громадські пасажирські перевезення».

Фахівцями ДРС також проаналізовано проект постанови КМУ «Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту». Щодо цього документу вони також висловили ряд зауважень.

fscn5793За результатами обговорення учасники дійшли згоди, що запропоновані Мінінфраструктури документи, потребують доопрацювання. Присутні, а саме: представники всеукраїнських галузевих об’єднань, учасники ринку пасажирських автомобільних перевезень, представники Мінінфрастурктури та ДРС домовились разом фіналізувати реформу ринку пасажирських автомобільних перевезень.

Голова ДРС Ксенія Ляпіна зазначила, що така робота повинна бути завершена не пізніше ніж через місяць.

Щодо участі у роботі робочої групи при ДРС з питань реформи сфери пасажирських автомобільних перевезень звертатись:

gromrada@dkrp.gov.ua, тел.: (093) 809-28-20, Роман Джуранюк

08.02.2017 відбудеться установче засідання робочої групи