У прес-центрі ЛІГА:ЗАКОН відбувся круглий стіл «Мораторій на перевірки бізнесу закінчується, що далі?»

14.12.2018

214 грудня у прес-центрі ЛІГА:ЗАКОН відбувся круглий стіл на тему: «Мораторій на перевірки бізнесу закінчується, що далі?». Представники ДРС розповіли про те, яким чином відбуватимуться перевірки, від яких контролюючих органів можна очікувати збільшення тиску на бізнес, які особливості та обмеження на проведення перевірок залишаються. Говорили і про моделі поведінки бізнесу у разі, якщо його права були порушені у ході перевірки.

Серед учасників: представники всеукраїнських об’єднань підприємців, провідних адвокатських об’єднань, фахівці ДРС та ряду контролюючих органів, засоби масової інформації. 

ПЕРЕГЛЯНУТИ ФОТОАЛЬБОМ

Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна розповіла у своїй презентації про процедури, обов’язкові для органів державного нагляду та контролю при планових перевірках, а саме:

 1. Наявність річного плану;
 2. Критерії ризику, які впливають на періодичність проведення перевірок;
 3. Періодичність проведення перевірок;
 4. Попереднє письмове повідомлення суб’єкта господарювання про проведення перевірки;
 5. Перелік питань, які можуть бути перевірені;
 6. Уніфікована форма акту;
 7. Обмеження тривалості проведення перевірки.

Процедури, обов’язкові для органів державного нагляду та контролю при позапланових перевірках:

 1. Проведення заходів державного на4гляду (контролю) виключно з встановлених Законом підстав;
 2. У разі проведення заходу державного нагляду (контролю) за зверненням фізичної особи – наявність погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю);
 3. Обмеження кола питань, що можуть бути перевірені: виключно ті, які стали підставою для проведення заходу державного нагляду (контролю);
 4. Заборона проведення повторного заходу з тих самих підстав;
 5. Обов’язковість надання для ознайомлення підстав проведення заходу (в тому числі й звернення фізичної особи, якщо захід здійснюється за таким зверненням;
 6. Уніфікована форма акту;
 7. Обмеження тривалості проведення перевірки.

Голова ДРС також наголосила, що суб’єкт господарювання (згідно статті 10 Закону про державний нагляд та контроль), з визначених Законом причин, має права:

 1. Не допускати посадових осіб органу державного нагляду та контролю до здійснення нагляду (контролю);
 2. Вимагати припинення здійснення заходу державного нагляду (контролю).

3Крім того, суб’єкт господарювання має право звернутися до відповідного центрального органу виконавчої влади або до суду щодо оскарження рішень органів державного нагляду (контролю). Недотримання вимог Закону про державний нагляд та контроль в частині здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності може бути оскаржено до ДРС.

«Мораторій на перевірки бізнесу закінчується, але це не означає, що почнеться хаос чи вакханалія. Це буде початком впорядкування відносин бізнесу та державних органів у європейський спосіб. Ми будемо просити громадськість допомагати нам моніторити систему державного нагляду та контролю, а також розглядати скарги бізнесу щодо порушення процедур проведення перевірок», – підкреслила Ксенія Ляпіна.

На питання учасників круглого столу також відповів Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа. 

Органами державного нагляду (контролю) активно використовується пілотний модуль ІАС ДНК, створений Офісом ефективного регулювання (BRDO), розміщений за адресою inspections.gov.ua. Пілот1ний модуль наразі повністю виконує функції ІАС ДНК з питань планування та накопичення інформації про здійснені заходи державного нагляду (контролю).

«ДРС та Офіс ефективного регулювання (BRDO) підписали Меморандум про співробітництво щодо створення та введення в дію інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю). Згідно з цим Меморандумом передбачена поетапна передача модулів ІАС ДНК починаючи з грудня поточного року та закінчуючи передачею до ДРС всієї ІАС ДНК в цілому у червні 2019 року»,  – зазначив директор Департаменту правової роботи і державного нагляду та контролю ДРС Олександр Барбелюк.

dsc_0567«Інформація про перевірки бізнесу має бути систематизованою, оцифрованою та відкритою. Сьогодні це потрібно всім – бізнесу, який таким чином зможе убезпечитися від неправомірних дій інспекторів, споживачам, які мають знати, скільки порушень зафіксовано контролюючими органами у тому чи іншому магазині чи дитячому садочку, самим інспекціям, які матимуть достатню базу даних для оцінки власної ефективності. Саме для цього створений Інспекційний портал та його аналітичний модуль, в якому вже систематизовано інформацію про більш ніж 85 000 перевірок», – розповіла експерт BRDO, менеджер проекту «Інспекційний портал» Яна Горюнова.

Ігор Жиляєв, заступник директора Департаменту правової роботи і державного нагляду та контролю ДРС, розповів про стан надання Державною регуляторною службою України погоджень на проведення перевірок.

Серед основних причин відмов у наданні ДРС погоджень на проведення перевірок представник ДРС назвав:

 • заяви фізичних осіб не містили фактів порушень законодавства, які можна було б перевірити в ході заходу ДНК;
 • технічні помилки (не зазначено код ЄДРПОУ, помилки в назвах суб’єктів господарювання або прізвищах, відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відомостей про суб’єкта господарювання);
 • відсутність звернення фізичної особи (натомість додавались звернення юридичних осіб, народних депутатів, фізичних-осіб-підприємців, посадових осіб).

36«До суду оскаржено 12 рішень ДРС про погодження заходу державного нагляду (контролю) або про відмову у погодженні. З них: відмовлено у задоволенні позову у трьох випадках, позовні заяви залишено без розгляду у 5 випадках, у 4х випадках триває провадження», – додав Ігор Жиляєв.

«Ключовий принцип, який наразі повинен впроваджуватись, зокрема, під час реформи системи державного нагляду та контролю – це прозорість. Торгово-промислова палата підтримує його реалізацію у всіх починаннях»,- зазначила Любов Нестиренко, радник  офісу Президента ТПП України. 

Пропонуємо переглянути відео, яке люб’язно надано нашими інформаційними партнерами ЛІГА:БІЗНЕС, воно розміщено після презентацій.

Завантажити (PPT, Невідомий)

Завантажити (PPT, Невідомий)