У 2019 році в ДРС опрацювали на 72% більше проектів регуляторних актів органів місцевого самоврядування ніж у попередньому році

30.01.2020

Державна регуляторна служба України проаналізувала стан дотримання органами місцевого самоврядування принципів регуляторної політики та процедурних вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». 

_1423-1010Протягом 2019 року ДРС опрацьовано 3431 поданий органами місцевого самоврядування проект регуляторних актів, що на 72% більше ніж у 2018 році.

За результатами проведеного аналізу на відповідність вимогам законодавства про державну регуляторну політику:

  • залишено без розгляду – 715 проектів регуляторних актів;
  • до 2270 проектів регуляторних актів надано пропозиції з обґрунтованими зауваженнями та висновками щодо їх удосконалення відповідно до принципів державної регуляторної політики, з яких 155 проектів – майже 7%, були розроблені за відсутності визначених чинним законодавством України повноважень для їх прийняття;
  • до 291 проекту регуляторних актів (9%) були відсутні пропозиції щодо удосконалення відповідно до принципів державної регуляторної політики.

У 2019 році через подання проектів регуляторних актів не у повному обсязі та/або неправильне їх оформлення майже кожний п’ятий поданий проект було залишено ДРС без розгляду. Рівень виконання відповідної процедурної вимоги Закону суттєво погіршився у порівнянні із 2018 роком, у якому він складав всього 6%, у тому числі у регіональному розрізі у органів місцевого самоврядування 11-ти регіонів з 24цей показник перевищував середній по Україні. Покращили виконання відповідних вимог Закону у порівнянні із 2018 роком лише органи місцевого самоврядування Житомирської, Львівської та Черкаської областей.

У минулому році також спостерігалося суттєве покращення рівня підготовки органами місцевого самоврядування проектів регуляторних актів. З 3431 опрацьованих ДРС проектів регуляторних актів підготовлені пропозиції щодо їх удосконалення до 2270 актів, що складає 66%, тоді як у 2018 році цей показник сягав 91%. Крім того, зросла кількість проектів, до яких були відсутні пропозиції щодо удосконалення відповідно до принципів державної регуляторної політики – з 66 проектів регуляторних актів у 2018 році до 291 – у 2019. А відтак слід констатувати про підвищення рівня якості підготовки проектів регуляторних актів органами місцевого самоврядування.

Найкращі результати з дотримання принципів регуляторної політики при  підготовці проектів регуляторних актів виявлено у регуляторній діяльності Вінницької, Донецької, Закарпатської, Черкаської та Тернопільської областей.

adults-business-coffee-1323592Із 3431 опрацьованих ДРС проектів регуляторних актів 155 (5%) передбачали врегулювання питань за відсутності передбачених законами України відповідних повноважень, з них: кожен третій проект стосувався регулювання питань земельних відносин; кожний п’ятий – продажу, списання, відчуження майна та розміщення тимчасових споруд. Найбільшу кількість регуляторних актів за відсутності відповідних повноважень розроблено органами місцевого самоврядування Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Київської, Одеської, Полтавської, Харківської та Чернігівської областей.

У порівнянні з 2018 роком частка розроблених проектів регуляторних актів за відсутності відповідних повноважень регуляторних органів із загальної кількості опрацьованих ДРС зменшилась на 2%.

Із загальної кількості опрацьованих ДРС проектів регуляторних актів у звітному періоді органами місцевого самоврядування пропонувалося врегулювання питань щодо:

  • встановлення місцевих податків і зборів – надійшло 2747 проектів регуляторних актів (80% від загальної кількості);
  • благоустрою та пайової участі – 180 проектів (5,2%);
  • оренди майна комунальної власності – відповідно 128 проектів (3,7%);
  • розвитку інфраструктури, розміщення реклами – 107 проектів (3,1%)  

Найнижчий рівень дотримання органами місцевого самоврядування принципів державної регуляторної політики при підготовці проектів регуляторних актів виявлено щодо проектів про встановлення місцевих податків і зборів. Із загальної кількості опрацьованих ДРС таких проектів пропозиції і зауваження були відсутні до 7% проектів при середньому показникові в цілому – 9%. Краща ситуація із підготовкою проектів з питань благоустрою, пайової участі та оренди комунального майна, де відповідний показник становив 1617 %.

Нагадаємо, раніше ми вже оприлюднювали інформацію про регуляторну активність органів місцевого самоврядування у 2019 році.

#ЗвітДРС2019