Рішення про зміну тарифів на залізничні вантажні перевезення повинно пройти процедуру регуляторного акту

13.09.2017

10868013 вересня Кабінет Міністрів України затвердив консолідований фінансовий план ПАТ «Укрзалізниця» на 2017 рік. У його останній редакції планову індексацію тарифів на залізничні вантажні перевезення на 22,5% перенесено на жовтень 2017 року.

Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна, під час обговорення фінплану ПАТ «Укрзалізниця» на засіданні Кабміну підкреслила, що в умовах відсутності незалежного регулятора для такого монополіста як «Укрзалізниця», встановлення тарифу є питанням регуляторним.

«Тому пропозиція тарифної ради Міністерство інфраструктури України буде обговорюватися, і буде проводитись аналіз регуляторного впливу таких тарифів на економіку в цілому, оскільки залізниця – системоутворююча інфраструктура, і підвищення, одноразове, на 22,5% може призвести до дуже серйозних і негативних наслідків для економіки», – заявила вона.

Ксенія Ляпіна запропонувала зробити зрозумілий тарифний план на 3-5 років, щоб і бізнес розумів чого очікувати, і «Укрзалізниця» розуміла, які в неї є ресурси.

Слід зазначити, що передбачена фінансовим планом індексація – це ще не підвищення відповідних тарифів, оскільки нормативно-правовим актом, який регулює тарифи на вантажні перевезення є наказ Міністерства інфраструктури України від 26.03.2009 № 317 «Про затвердження Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги та Коефіцієнтів, що застосовуються до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги».

Цей наказ є регуляторним актом і зміни до його редакції мають відбуватися у порядку, передбаченому Законом України «Про засади державної регуляторної політики», тобто мають відбутися етапи планування, підготовки аналізу регуляторного впливу, громадського обговорення, а також погодження з ДРС.

Нагадаємо, що раніше Державна регуляторна служба України не погодила проект наказу Мінінфраструктури, який передбачав здійснення з лютого 2017 індексації тарифів на ж / д перевезення вантажів в межах країни на 25%, і створила спільну з бізнесом робочу групу для визначення компромісною ставки підвищення.