Івано-Франківські чиновники знайомились з питаннями цифровізації регуляторної політики та впливом відкритих даних на місцевий бізнес-клімат

05.11.2019

135 листопада в Івано-Франківську для спеціалістів державних органів та органів місцевого самоврядування, які відповідають за оприлюднення відкритих даних та реалізацію регуляторної політики відбувся тренінг «Як підвищити ефективність регуляторної політики за допомогою відкритих даних?» Серед учасників обговорення: Голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль.

«За допомогою відкритих даних можна буде  легше відстежувати недолугі регулювання та вчасно їм запобігати. Все це впливає на бізнес-клімат на місцевому рівні. Місцеве регуляторне середовище повинно бути прозорим, а встановлені правила призводити до економічного зростання»,- підкреслив керівник напряму з покращення бізнесу-клімату Програми USAID КЕУ Любомир Чорній.

8Експерт з відкритих даних та регуляторної політики Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», керівник проекту «Регуляторна мапа України» Олександр Пліва розповів про проект «Регуляторна мапа України» завдяки якому використання регуляторних відкритих даних дозволить автоматизувати процеси моніторингу регуляторної діяльності органів місцевого самоврядування і з мінімальними витратами ресурсів встановити регуляторний нагляд, забезпечити взаємодію заінтересованих сторін та сприяти зменшенню адміністративного навантаження на бізнес, а також корупційних проявів.

2«Завдяки такому ресурсу можна буде легко з’ясувати, наприклад, рівень зарегульованості бізнесу у тому чи іншому місті й те, як органи місцевого самоврядування виконують положення регуляторного законодавства і чи насправді дбають про те, аби підприємцям було простіше вести свою діяльність», – зазначив Олександр Пліва.

З метою ефективного обміну регуляторною інформацією між розпорядниками та користувачами регуляторних даних, розпорядникам рекомендували:

  1. Визначити послідовність розміщення регуляторних відкритих наборів даних на https://data.gov.ua
  2. Визначити відповідальну особу за оприлюднення регуляторних наборів даних на https://data.gov.ua
  3. Визначити реєстр наборів даних, що перебуває у володінні розпорядника із зазначенням, зокрема періодичності оновлення наборів даних.

6Згідно із п. 15 Положенням про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою КМУ №835, розпорядник інформації самостійно визначає періодичність оновлення наборів даних, які перебувають у його володінні та оприлюднюються, якщо інше не передбачено законодавством. Для наборів даних, зміни до яких вносяться позапланово оприлюднюються протягом 3-х робочих днів з моменту внесення таких змін.

Набір даних «Перелік діючих регуляторних актів» оновлюється у разі:

  • прийняття регуляторного акта,
  • внесення змін, скасування або призупинення дії регуляторного акта,
  • затвердження звітів про базове, повторне, періодичне відстеження результативності регуляторного акта.

7Набір даних «План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів» оновлюється після затвердження плану або змін до нього.

Терміни підготовки та оприлюднення регуляторної інформації визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зокрема:

  • план з підготовки проектів регуляторних актів, що є набором відкритих даних, затверджується щороку не пізніше 15 грудня поточного року, а у разі внесення змін до плану – не пізніше 10 робочих днів з дня початку підготовки проекту регуляторного акта або з дня внесення проекту на розгляд до регуляторного органу, але не пізніше дня оприлюднення цього проекту. Оприлюднюється не пізніш як у 10-денний строк після їх затвердження;
  • проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється не пізніше 5 робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта;
  • звіт про відстеження результативності регуляторного акта готується за результатом  виконання заходів з відстеження результативності регуляторного акта, які не можуть бути більшими ніж 45 робочих днів, та оприлюднюються не пізніш як у 10 денний строк з дня підписання звіту;
  • регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування оприлюднюються не пізніш як у 10-денний строк після їх прийняття та підписання.

4Учасники тренінгу ознайомились із питаннями цифровізації регуляторної політики та дізналися про вплив відкритих даних на місцевий бізнес-клімат. Крім того, представників органів влади та місцевого самоврядування Івано-Франківщини детально ознайомили з технічною стороною оприлюднення регуляторних відкритих даних розпорядниками.

ДРС разом із партнерами пропонує готові рішення для виконання вимог законодавства майже 10,000 розпорядників. На виконання вимог постанови КМУ від 21.10.2015 № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», на сайті ДРС розміщені Рекомендації для формування та оприлюднення відкритих регуляторних даних. Їх можна знайти, натиснувши на жовтий банер «РЕГУЛЯТОРНІ ВІДКРИТІ ДАНІ» в правому нижньому куті головної сторінки відомства. Рекомендації дають регуляторним органам прості та зрозумілі інструкції щодо оприлюднення наборів на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

Так, у розділі «Корисні ресурси» розпорядники інформації мають змогу знайти гіперпосилання на  Онлайн-сервіс для формування стандартизованих наборів даних від проекту «Регуляторна мапа України». Для зручності розпорядників додана детальна відеоінструкція формування набору з допомогою онлайн-сервісу і його завантаження на  Єдиний державний веб-портал відкритих даних. У разі, якщо питання виникають на етапі реєстрації або розміщення наборів відкритих даних безпосередньо на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, спеціально для розпорядників інформації в розділі «ІНФОХАБ» Порталу розміщено методичні рекомендації та повна Інструкція розпорядника інформації Єдиного державного веб-порталу відкритих даних. З питаннями щодо здійснення регуляторної діяльності місцевими органами влади, формування та оприлюднення наборів відкритих регуляторних даних розпорядники можуть звертатися до Секторів ДРС у областях України.

Захід організований Державною регуляторною службою України, Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Івано-Франківською обласною державною адміністрацією.