Голова ДРС взяла участь у засіданні круглого столу щодо регулювання широкосмугового доступу до мережі Інтернет

15.06.2017

115 червня під час круглого столу «Інтернет для всіх: вузькі місця регулювання широкосмугового доступу» в рамках Публічного діалогу #PROДіалог, що відбувся в iHUB, представники влади, бізнесу, громадськості та експертних кіл обговорювали проблематику ринку широкосмугового доступу до мережі Інтернет. У заході взяли участь Перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов, Голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна, представники Національної комісії з питань регулювання зв’язку та інформатизації,  Інтернет Асоціації України, бізнесу, провайдери та оператори ринку,  експерти та громадськість.

19204935_1375975539117104_1274999862_oКсенія Ляпіна зауважила, що для вирішення проблем ринку та розкриття його потенціалу потрібно створити ефективну модель взаємовідносин, яка буде відображати реальний стан справ та буде дружньою до бізнесу, а також вона окреслила теоретичні засади для створення державного регулювання.

«Підставами для державного регулювання ринку є: по-перше, доступ до обмежених ресурсів з метою створення конкурентних, рівних умов його функціонування, по-друге, інформаційна асиметрія, коли споживач не може оцінити якість послуги, яка йому надається», – зазначила Голова ДРС у ході обговорення.

Фіксований широкосмуговий доступ (ШСД) є основним і найбільш надійним способом доступу до мережі інтернет. Розвинені країни реалізують стратегію з розвитку оптичної мережі по всій території. Збільшення проникнення інтернет в країні на 10% відображається більше ніж в 1% приросту ВВП. В Україні рівень проникнення фіксованого ШСД, за офіційними даними, складає лише 11.8 абонентів на 100 осіб населення, тоді як у сусідніх Словаччині – це 23,3, Угорщині – 27,4, а в Білорусі – 31.4.

Об’єм українського ринку ШСД у 2016  році склав 6,1 млрд грн – є другим за величиною ринком у сфері телекомунікацій – та має величезний потенціал до зростання. Сьогодні ринок обслуговують більше 2700 компаній, широкосмуговий доступ до мережі мають 5 млн абонентів.

Офіс ефективного регулювання (BRDO) проаналізував законодавче поле галузі та презентував його у Зеленій книзі «Регулювання ринку фіксованого ШСД до мережі інтернет». Відповідно до дослідження, українське законодавство не містить визначення ШСД, а, отже, не визначені вимоги до мінімальної швидкості для широкосмугового доступу.19204791_1375975245783800_23905596_o

Так, з 10 найбільших операторів ШСД в Україні мінімальну швидкість на рівні 10 Мбіт/с гарантують тільки 2. 4 оператори вказують у договорах з користувачами мінімальну швидкість доступу у номінальні 64 кбіт/с, ще 4 – не вказують її взагалі. До слова, ЄС поставив за мету забезпечити 100% населення можливістю під’єднання на швидкості не менше 30 Мбіт/с і 50% населення на швидкості 100 Мбіт/с до 2020 року. 

2 березня 2017 року Президентом України підписано Закон України «Про доступ до інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики для розвитку телекомунікаційних мереж». До моменту вступу Закону в силу – 4 червня – мали були прийняті 10 підзаконних актів, але наразі не прийнято жоден. Таким чином, умови доступу суб’єктів ринку телекомунікацій до об’єктів інфраструктури досі залишаються неврегульованими та неконкурентними. Гальмування розвитку телекомунікаційних мереж обмежує розвиток малого та середнього бізнесу в країні та регіонів загалом.