ДРС та Програма USAID/DOBRE активно співпрацюватимуть щодо методичного забезпечення регуляторної діяльності органів місцевого самоврядування

19.08.2020

919 серпня Державна регуляторна служба України, як центральний орган виконавчої влади, та Програма Агентства США  з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)» – програма міжнародної технічної допомоги, яка впроваджується в Україні міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities), підписали двосторонній меморандум про співпрацю щодо сприяння дотримання органами місцевого самоврядування регуляторних процедур.

Для того, щоб підсилити спроможність об’єднаних територіальних громад у сфері управління активами, Програма DOBRE/USAID на початку березня звернулася до Державної регуляторної служби України з пропозицією спільно попрацювати у цьому напрямку.

«Донедавна більшість органів місцевого самоврядування сільських та селищних громад не мала великої необхідності здійснювати регуляторну діяльність. Але у ході децентралізації повноваження органів місцевого самоврядування базового рівня були істотно розширенні. Тож у громад виникла нагальна потреба самостійно напрацьовувати рішення, які стосуються господарської діяльності. Тому так важливо зараз посилити співпрацю ДРС та Програми DOBRE щодо методичного забезпечення регуляторної діяльності органів місцевого самоврядування», – підкреслив тимчасово виконуючий обов’язки Голови Державної регуляторної служби України Олег Мірошніченко.

Отже, метою підписання Меморандуму є консолідація зусиль ДРС та Програми USAID DOBRE щодо:

  • підтримки реформи місцевого самоврядування та процесу децентралізації влади в Україні;
  • сприяння створенню ефективного регулювання і поліпшенню економічних свобод на місцевому рівні;
  • посилення спроможності об’єднаних територіальних громад у сфері регуляторної політики.

10Протягом останніх двох років Програма DOBRE працювала у громадах над удосконаленням управління майном, в результаті об’єднаними територіальними громадами розроблено та затверджено 228 положень, порядків та інших пакетів програмних (нормативно-правових) документів з питань управління активами, а також реалізовано 340 індивідуальних інструментів, направлених на підсилення ефективності управління майном об’єднаних територіальних громад.

«Розроблені об’єднаними територіальними громадами документи вимагають врахування положень регуляторного законодавства. Тому так важливо підсилити спроможність об’єднаних територіальних громад у цій сфері. Наше завдання дослідити, як формуються регулювання у громадах та на скільки вони відповідають законодавству країни. Ця діяльність збігається з повноваженнями Державної регуляторної служби України. Ми прагнемо, щоб громади навчилися ефективно співпрацювати з ДРС, а також плануємо узагальнювати позитивні напрацювання та розповсюджувати їх для використання іншими громадами», – зазначив керівник Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE/USAID)  Беррі Джозеф Рід. 

Під час зустрічі учасники підкреслили, що недотримання вимог регуляторного законодавства може тягти за собою не просто скасування акту одноразової дії – договору оренди комунального майна чи розпорядчого акту органу місцевого самоврядування, а й визнання усієї діяльності ради чи її виконавчого органу у відповідному напрямку протиправною. На жаль, це неодноразово підтверджувалось практикою.

3«Велика частина роботи Державної регуляторної служби належить до роботи з органами місцевого самоврядування. За той час, що ДРС співпрацює з Програмою DOBRE/USAID, ми вже маємо корисні напрацювання. Органи місцевого самоврядування, які співпрацюють з Програмою, вже застосовують визначений організаційний порядок, розуміють важливість дотримання регуляторних процедур. Для нас є важливим, щоб громади розуміли принципи регуляторної діяльності і правильно застосовували регуляторні процедури на своєму рівні. Ми проводимо активності, надаємо роз’яснення, відповідаємо на запитання громад, тому спільна робота з проектом технічної допомоги DOBRE відповідає нашим пріоритетам і ми сподіваємось на плідну співпрацю», – зазначила директор Департаменту державної регуляторної політики Державної регуляторної служби України Ірина Барчук.

Нагадаємо, спільна робота Програми DOBRE/USAID разом з Державною регуляторною службою розпочалася з формування переліку нормативних актів, які органи місцевого самоврядування та об’єднані територіальні громади найчастіше приймають у сфері управління активами.

Про подальші заходи та спільні кроки, спрямовані на розвиток взаємодії і співробітництва у рамках Меморандуму, обіцяємо повідомляти на нашому сайті та у соціальних мережах Facebook, Twitter.

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). 

Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр; SocialBoost; Фонд розвитку місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща; Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській. Із червня 2020, Програма розпочала свою роботу ще в трьох областях: Запорізькій, Чернівецькій, та Чернігівській.