Інформація про нормативно-правові акти, прийняті у 2014 році, завдяки яким створено умови для поліпшення бізнесу у різних сферах господарської діяльності

03.02.2015

Законодавчі акти:

 

1. Закон України від 09.04.2014 № 1193-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру».

Прийнятим Законом закладено правові механізми, спрямовані на звільнення підприємців від необхідності проходження зайвих та обтяжливих адміністративних процедур.

Законом внесені зміни до 38 законодавчих актів України та Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого  Законом України від 19.05.2011 № 3392.

Законом № 3392 передбачалося 143 документи дозвільного характеру. На сьогодні в Переліку залишається 84 дозвільних документа.

Законом скасовано:

ліцензування господарської діяльності із збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини.

59 документів дозвільного характеру, що були включені до Переліку, затвердженого Законом № 3392.

28 документів дозвільного характеру, які не входили до Переліку, але необхідність їх отримання встановлена спеціальними законами (шляхом виключення відповідних норм з відповідних законів).

Закон містить норму, відповідно до якої обов’язок одержання погоджень, висновків та інших документів, які передують отриманню документа дозвільного характеру, покладено надозвільний орган, що оформляє документ дозвільного характеру, без залучення суб’єкта господарювання.

Детальніше також див.: http://www.dkrp.gov.ua/info/3514.

 

2. Закон України 15 квітня 2014 року № 1206-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу та встановлення принципу провадження господарської діяльності суб’єктами приватного права без застосування печаток» 

Законом скасовуються вимоги щодо наявності у юридичної особи печатки. У зв’язку з цим, для спрощення контролю за повноваженнями осіб, які підписують документи від імені підприємства, Укрдержреєстр буде зобов’язаний відкрити на своєму сайті безкоштовний доступ до значного переліку відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (зокрема про факт и дату реєстрації; список осіб, які мають право діяти від імені юридичної особи, у тому числі про наявність обмежень щодо представництва; інформацію про відкриття виконавчого провадження тощо). Поряд з цим залишається можливість використовувати печатки і замовляти нові, якщо засновники або учасники юридичної особи вважають це необхідним.

 

3. Закон України 05.06.2014 № 1319-VII «Про внесення змін до статті 34 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Закон спрямований на наближення України до світової практики впровадження регуляторної політики. Реалізація норм якого, надає можливість органам та посадовим особам місцевого самоврядування підвищити якість підготовки проектів регуляторних актів за рахунок обов’язкового надання уповноваженим органом до проектів регуляторних актів, пропозицій щодо їх вдосконалення відповідно до принципів державної регуляторної політики під час їх розроблення.

 

4. Закон України від 13.05.2014 № 1252-VII «Про внесення змін до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» щодо вдосконалення процедури видачі документів дозвільного характеру, оформлених центральними органами виконавчої влади».

Законом запроваджено видачу, переоформлення, видачу дублікатів, анулювання документів дозвільного характеру, які видаються центральними органами виконавчої влади, виключно через державного адміністратора у дозвільному центрі, що покликано ліквідувати складну та неуніфіковану процедуру отримання документів дозвільного характеру, що видавались виключно центральними органами виконавчої влади, значно ускладнювала умови ведення бізнесу, зокрема, у частині створення додаткових часових та грошових витрат підприємців на проходження дозвільних процедур, наявності корупційних схем.

 

5. Закон України від 05.06.2014 № 1314-VII «Про метрологію та метрологічну діяльність»(набирає чинності з 01.01.2016).

Прийнято новий Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність», а також внесено зміни до низки законодавчих актів, зокрема, законів України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» у частині уточнення назви документів дозвільного характеру.

Так, пункт 120 Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого Законом України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» викладено у новій редакції: «свідоцтво про уповноваження на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології».

Зазначеними змінами буде усунуто існуючі на сьогодні неузгодженості у назвах документа  дозвільного характеру між чинними редакціями законів України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності».

Крім того, Законом внесено зміни до частини третьої статті 2 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» відповідно до яких видача, анулювання свідоцтва про уповноваження на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, здійснюється відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

 

6. Закон України від 22.07.2014 № 1602-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо харчових продуктів» (набирає чинності 20.09.2015).

Законом прийнято нову редакцію Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» під назвою «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», а також внесено зміни до 12 законодавчих актів України, серед яких: закони “Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції”, “Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів”, “Про захист прав споживачів”, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, “Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції”, “Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності”, “Про ветеринарну медицину”, “Про питну воду та питне водопостачання”, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний та Господарський кодекси України, Декрет Кабінету Міністрів України “Про стандартизацію і сертифікацію”.

Запропоновані зміни стосуються уточнення термінів та їх визначень у сфері харчових продуктів,здійснення повноважень центральних органів виконавчої влади, у тому числі – щодо вимог до процедур державного контролю харчових продуктів на ринку України та імпортної продукції, скасування деяких дозвільних процедур, запровадження принципів реєстрації джерел ГМО, а не продуктів, вироблених з них, встановлення юридичної відповідальності за правопорушення у відповідній сфері тощо.

 

7. Закон України від 31.07.2014 № 1622-VII «Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік».

Законом доповнено Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» статтею 31, що передбачає установити, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб – підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня – грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки.

Згаданою нормою зменшено тиск на суб’єктів підприємництва, чим поліпшено умови для бізнесу в усіх сфер господарської діяльності.

Так, наприклад, протягом IV кварталу 2014 року Держгірпромнаглядом України проведено 7планових перевірок, що на21 812 перевірок менше ніж у відповідному періоді 2013 року.

Детальнішу інформацію про приклади зменшення планових та позапланових перевірок у IV кварталі 2014 року наведено у графіках (додаються).

 

8. Закон України від 28.12.2014 № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи».

Внесено зміни до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», якими, зокрема, зменшено кількість документів, які подаються органу ліцензування для отримання ліцензії на виробництво спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, роздрібну торгівлю алкогольними напоям.

 

Постанови Кабінету Міністрів України:

 

1. Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності» (прийнято на засіданні Уряду 28.01.2015).

Постанова передбачає:

– скорочення термінів видачі фітосанітарного та карантинного сертифікатів (із п’яти днів до 24 годин);

– скорочення переліку об’єктів карантинного регулювання для внутрішніх перевезень (на 33 види рослинних культур – жито, рис, ячмінь та інші,  які переміщуються територією України);

– скасування надмірного адміністрування у сфері обігу пестицидів і агрохімікатів (спрощення порядку проведення державних випробувань, реєстрації та перереєстрації пестицидів і агрохімікатів);

– спрощення порядку видачі дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;

– спрощення дозвільних процедур у надрокористуванні (моніторинг і науковий супровід виключені з обов’язкових умов спеціального дозволу на користування надрами);

– скасування порядку державної реєстрації харчових продуктів дієтичного споживання.

 

2. Постанова від 14.01.2015 №1 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2015 рік».

Постановою спрощено процедури отримання Ліцензії на експорт та імпорт товарів (озоноруйнівних речовин), а також товарів, що можуть містити озоноруйнівні речовини від Мінкономрозвитку, скасовано отримання листів-підтвердження від Мінпироди про наявність озоноруйнівних речовин  чи відсутність озоноруйнівних речовин у товарах, як окремої дозвільної процедури.

Отримання погодження Мінприроди на видачу вказаних Ліцензій здійснюється Мінекономрозвитку, без залучення суб’єкта господарювання у порядку міжвідомчого обміну інформацією між вказаними органами влади.

 

3. Постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 № 233 «Про внесення змін до Порядку ліцензування діяльності з надання освітніх послуг».

Змінами до Порядку ліцензування діяльності з надання освітніх послуг передбачено:

не підлягає ліцензуванню  діяльність за програмами іноземних навчальних закладів, що провадиться вищими навчальними закладами України III – IV рівня акредитації за акредитованими програмами вищих навчальних закладів держав – членів Європейського Союзу, аналогічними акредитованим напрямам підготовки (спеціальностям) відповідного навчального закладу;

зменшено кількість документів, які подаються разом із заявою про проведення ліцензування, та скасовано вимогу щодо погодження окремих документів;

надано право після усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі ліцензії, одразу подавати нову заяву про видачу ліцензії;

надано право провадити відповідні види освітньої діяльності без одержання ліцензії на підставі копії опису прийнятих документів, з відміткою про дату їх прийняття, через 10 робочих днів з дня закінчення строків прийняття органом ліцензування рішення про видачу або відмову у видачі ліцензії;

збільшено мінімальний строк, на який видається ліцензія, з 3-х до 5-ти років.

 

Підзаконні нормативно-правові акти

 

1. Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 09.01.2014  № 25 «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів».

Ліцензійні умови провадження діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів викладено у новій редакції, зокрема:

деталізовано окремі вимоги до заявника, які є обов’язковими для виконання на момент отримання ліцензії та під час провадження діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів;

зменшено кількість документів, які подаються разом із заявою про видачу ліцензії;

уточнено окремі терміни.

 

2. Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.09.2014 № 1288«Про затвердження Змін до Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) – діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами)».

Змінами до Ліцензійних умов:

виключено норму щодо права НКЦПФР здійснювати протягом строку розгляду заяви про видачу ліцензії безвиїзну документальну перевірку достовірності відомостей, які зазначені документах, що додаються до заяви;

уточнено перелік документів, які подаються суб’єктом господарювання, та надано можливість їх подання  у  електронній формі;

визначено обов’язок органу ліцензування зазначати вичерпний перелік підстав для залишення заяви про видачу ліцензії без розгляду;

уточнено перелік підстав для зупинення дії ліцензії та скасовано норму, яка дозволяла вибірково трактувати підстави для анулювання ліцензії.

 

3. постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 23.05.2014 № 548 «Про внесення змін до деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг».

Внесено зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами в частині усунення неточностей регулювання, які вимагали нераціонального розміщення приладів обліку.

Змінами до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії усунуто додаткове адміністративне навантаження щодо необхідності відкриття та адміністрування рахунку зі спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за теплову енергію від споживачів.

 

4. Наказ Служби безпеки України від 30.04.2014 № 212 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Служби безпеки України з питань провадження господарської діяльності з розроблення, виготовлення спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв’язку, інших засобів негласного отримання інформації, торгівлі спеціальними технічними засобами для зняття інформації з каналів зв’язку, іншими засобами негласного отримання інформації».

Внесено зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розроблення, виготовлення спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв’язку, інших засобів негласного отримання інформації, торгівлі спеціальними технічними засобами для зняття інформації з каналів зв’язку, іншими засобами негласного отримання інформації, згідно яких норми щодо видачі копії ліцензії, форми заяв про видачу ліцензії, копії ліцензії, переоформлення, видачі дублікату ліцензії, опису документів, які подаються для отримання ліцензії, переліку спеціальних технічні засоби для зняття інформації приведено у відповідність до чинного законодавства.